NordenBladet — Jatkamme poliisin lupapalvelujen tarjoamista Parikkalassa elokuun 27. päivä. Kunnantalolle avattiin toukokuussa poliisin palvelupiste, jossa voi asioida kaikissa poliisin lupa-asioissa.Poliisin lupahallintoa Kaakkois-Suomessa johtava Minna Lifländer sanoo, että Parikkalan kokeilulla halutaan helpottaa toimialueemme pohjoisimmilla alueilla asuvien kansalaisten pääsyä poliisin lupapalveluiden ääreen. Kokeilu alkoi toukokuussa. – Ensimmäisenä aukiolopäivänä, 28. toukokuuta, Parikkalassa asioi 34 henkilöä eli kysyntää oli erinomaisesti. Kysynnän perusteella palvelupisteen aukiolojen jatkaminen on perusteltua.Seuraavan kerran Parikkalan kunnantalolla (Harjukuja 6) poliisin lupahallinnon palvelupiste on avoinna keskiviikkona 27. elokuuta kello 9-11.30 ja 12.30-14.30. Asiakkaita palvellaan ajanvarauksella ja vuoronumeroilla. Ajat ovat jo varattavissa. – Parikkalassa asiakkaita palvellaan esimerkiksi matkustusasiakirjojen, kuten passin ja henkilökortin, sekä aselupien hakemisessa. Myös muita poliisin kanssa hoidettavia asiakirja-asioita voi Parikkalassa hoitaa. Näitä Lifländerin mukaan ovat esimerkiksi poliisin kanssa hoidettavat asiakirja-asiat, kuten peruutetun ajokortin noutaminen poliisilta. Tällöin asioinnista tulee kuitenkin ilmoittaa etukäteen sähköpostitse (lupahallinto.kaakkois-suomi@poliisi.fi) viimeistään kahta päivää ennen palvelupäivää. Näin virkailijamme pystyvät varaamaan tarvittavat asiakirjat valmiiksi mukaansa.- Pyydämme asiakkaitamme huomioimaan erityisesti sen, että lupapalveluiden maksu onnistuu Parikkalassa ainoastaan pankki- ja luottokortilla. Käteismaksua emme voi ottaa vastaan, Minna Lifländer sanoo. Kokeilu jatkuu syksyn ajanParikkalassa lupapalveluita on tarjolla tämän hetken näkymän mukaan syksyn ajan aina kuukauden viimeisenä keskiviikkona, 27. elokuuta, 24. syyskuuta, 29. lokakuuta, 26. marraskuuta ja poikkeuksena joulukuu, jolloin palvelemme 17. joulukuuta.Suosittelemme varaamaan ajan etukäteen joko verkossa poliisi.fi -palvelusta tai puhelinnumerosta 0295 437 144, johon voi soittaa arkisin kello 9.00 ja 11.00 välillä.Seuraamme asiakasmääriä koko loppuvuoden ajan, ja mikäli palvelupisteen pitäminen Parikkalassa vaikuttaa perustellulta, jatkamme toimintaa palveluiden tarpeen huomioiden.
Jatkamme poliisin lupapalvelujen tarjoamista Parikkalassa elokuun 27. päivä. Kunnantalolle avattiin toukokuussa poliisin palvelupiste, jossa voi asioida kaikissa poliisin lupa-asioissa.
Poliisin lupahallintoa Kaakkois-Suomessa johtava Minna Lifländer sanoo, että Parikkalan kokeilulla halutaan helpottaa toimialueemme pohjoisimmilla alueilla asuvien kansalaisten pääsyä poliisin lupapalveluiden ääreen. Kokeilu alkoi toukokuussa.
– Ensimmäisenä aukiolopäivänä, 28. toukokuuta, Parikkalassa asioi 34 henkilöä eli kysyntää oli erinomaisesti. Kysynnän perusteella palvelupisteen aukiolojen jatkaminen on perusteltua.
Seuraavan kerran Parikkalan kunnantalolla (Harjukuja 6) poliisin lupahallinnon palvelupiste on avoinna keskiviikkona 27. elokuuta kello 9-11.30 ja 12.30-14.30. Asiakkaita palvellaan ajanvarauksella ja vuoronumeroilla. Ajat ovat jo varattavissa.
– Parikkalassa asiakkaita palvellaan esimerkiksi matkustusasiakirjojen, kuten passin ja henkilökortin, sekä aselupien hakemisessa. Myös muita poliisin kanssa hoidettavia asiakirja-asioita voi Parikkalassa hoitaa.
Näitä Lifländerin mukaan ovat esimerkiksi poliisin kanssa hoidettavat asiakirja-asiat, kuten peruutetun ajokortin noutaminen poliisilta. Tällöin asioinnista tulee kuitenkin ilmoittaa etukäteen sähköpostitse (lupahallinto.kaakkois-suomi@poliisi.fi) viimeistään kahta päivää ennen palvelupäivää. Näin virkailijamme pystyvät varaamaan tarvittavat asiakirjat valmiiksi mukaansa.
– Pyydämme asiakkaitamme huomioimaan erityisesti sen, että lupapalveluiden maksu onnistuu Parikkalassa ainoastaan pankki- ja luottokortilla. Käteismaksua emme voi ottaa vastaan, Minna Lifländer sanoo.
Kokeilu jatkuu syksyn ajan
Parikkalassa lupapalveluita on tarjolla tämän hetken näkymän mukaan syksyn ajan aina kuukauden viimeisenä keskiviikkona, 27. elokuuta, 24. syyskuuta, 29. lokakuuta, 26. marraskuuta ja poikkeuksena joulukuu, jolloin palvelemme 17. joulukuuta.
Suosittelemme varaamaan ajan etukäteen joko verkossa poliisi.fi -palvelusta tai puhelinnumerosta 0295 437 144, johon voi soittaa arkisin kello 9.00 ja 11.00 välillä.
Seuraamme asiakasmääriä koko loppuvuoden ajan, ja mikäli palvelupisteen pitäminen Parikkalassa vaikuttaa perustellulta, jatkamme toimintaa palveluiden tarpeen huomioiden.
]]>
Lähde: Poliisi.fi