NordenBladet — Sisä-Suomen poliisi on edistynyt torstaina 3.7.2025 tapahtuneiden puukotusten tutkinnassa. Asiasta järjestettiin tiedotustilaisuus medialle tänään. Rikosnimikkeet ovat tarkentuneet sen jälkeen.Poliisi sai Hätäkeskuksen kautta kello 16.23 ilmoituksen Tampereella Ratinan kauppakeskuksen edustalla tapahtuneesta puukotuksesta. Ennen hätäkeskukseen tullutta ilmoitusta paikalla ollut poliisipartio oli sivullisten viittomisen ja ilmoitusten perusteella saanut myös tiedon tapahtuneesta. Poliisipartio pääsi hyvin nopeasti epäillyn tekijän jäljille ja hänet otettiin kiinni välittömästi tekojen jälkeen. Epäilty ei tehnyt kiinniotossa vastarintaa eikä poliisi joutunut käyttämään voimakeinoja.Tapahtumapaikalla selvisi, että neljää henkilöä oli puukotettu pienen alueen sisällä Ratinan kauppakeskuksen Vuolteenkadun puoleisella alueella. Henkilöt ovat kaikki täysi-ikäisiä; 40-vuotias nainen, 52-vuotias nainen, 34-vuotias nainen ja 35-vuotias mies. Poliisi tarkisti tapahtuma-alueen sen varmistamiseksi, ettei lisäuhreja ole. Tapahtuma-alue eristettiin tutkintaa varten ja poliisi puhutti silminnäkijöitä paikalla. Varsinainen puukotustapahtuma oli ohi noin minuutissa ja teot rajautuivat hyvin pienelle alueelle. Viimeisen teon ja poliisin tekemän kiinnioton välillä kului noin 20 sekuntia. Poliisin arvion mukaan ei voida poissulkea sitä, etteikö tapahtuneessa olisi ollut lisäuhrien mahdollisuutta.Rikoksen tekovälineenä oli yksi puukko, epäillyllä ei ollut muita aseita hallussaan. Kyseessä oli tavanomainen rautakaupasta saatava niin kutsuttu timpurinpuukko. Tekoväline on poliisin hallussa.Epäillyllä ei rasistista tai terroristista motiiviaEpäilty tekijä on 23-vuotias suomalainen mies. Poliisin tekemässä alustavassa puhuttelussa epäilty tekijä on kertonut, ettei teolla ole rasistista tai terroristista motiivia. Epäilty ei ole tuntenut uhreja ennalta eikä ole valikoinut heitä minkään henkilökohtaisen ominaisuuden perusteella teon kohteeksi. Epäilty on kertonut ”kaikkien ihmisten olevan vihollisia” ja ”saavat mitä tilaavat”, kaikki on samaa pahaa massaa häntä vastaan, ja halusi teollaan lopettaa oman kärsimisensä. Poliisi selvittää motiivia tarkemmin esitutkinnassa tehtävissä epäillyn kuulusteluissa.Rikosnimikkeet tarkentuneetPoliisi esittää epäiltyä vangittavaksi Pirkanmaan käräjäoikeudessa maanantaina. Tutkinnan edetessä epäillyt rikosnimikkeet ovat tarkentuneet. Tekoa tutkitaan neljänä epäiltynä murhan yrityksenä. Muita epäiltyjä rikosnimikkeitä asiassa ei ole tullut ainakaan tässä vaiheessa esille. Esitutkintaa jatketaan kuulusteluilla ja niissä selvitetään lisää teon yksityiskohtia ja motiivia. Tapahtuneella on ollut runsaasti silminnäkijöitä. Pirkanmaan hyvinvointialue tarjoaa silminnäkijöille ja muille tapauksen järkyttämille henkilöille tukea ja keskusteluapua sosiaali- ja kriisipäivystyksen numerossa 0500 625 990 ympäri vuorokauden.
Sisä-Suomen poliisi on edistynyt torstaina 3.7.2025 tapahtuneiden puukotusten tutkinnassa. Asiasta järjestettiin tiedotustilaisuus medialle tänään. Rikosnimikkeet ovat tarkentuneet sen jälkeen.
Poliisi sai Hätäkeskuksen kautta kello 16.23 ilmoituksen Tampereella Ratinan kauppakeskuksen edustalla tapahtuneesta puukotuksesta. Ennen hätäkeskukseen tullutta ilmoitusta paikalla ollut poliisipartio oli sivullisten viittomisen ja ilmoitusten perusteella saanut myös tiedon tapahtuneesta. Poliisipartio pääsi hyvin nopeasti epäillyn tekijän jäljille ja hänet otettiin kiinni välittömästi tekojen jälkeen. Epäilty ei tehnyt kiinniotossa vastarintaa eikä poliisi joutunut käyttämään voimakeinoja.
Tapahtumapaikalla selvisi, että neljää henkilöä oli puukotettu pienen alueen sisällä Ratinan kauppakeskuksen Vuolteenkadun puoleisella alueella. Henkilöt ovat kaikki täysi-ikäisiä; 40-vuotias nainen, 52-vuotias nainen, 34-vuotias nainen ja 35-vuotias mies.
Poliisi tarkisti tapahtuma-alueen sen varmistamiseksi, ettei lisäuhreja ole. Tapahtuma-alue eristettiin tutkintaa varten ja poliisi puhutti silminnäkijöitä paikalla. Varsinainen puukotustapahtuma oli ohi noin minuutissa ja teot rajautuivat hyvin pienelle alueelle. Viimeisen teon ja poliisin tekemän kiinnioton välillä kului noin 20 sekuntia. Poliisin arvion mukaan ei voida poissulkea sitä, etteikö tapahtuneessa olisi ollut lisäuhrien mahdollisuutta.
Rikoksen tekovälineenä oli yksi puukko, epäillyllä ei ollut muita aseita hallussaan. Kyseessä oli tavanomainen rautakaupasta saatava niin kutsuttu timpurinpuukko. Tekoväline on poliisin hallussa.
Epäillyllä ei rasistista tai terroristista motiivia
Epäilty tekijä on 23-vuotias suomalainen mies. Poliisin tekemässä alustavassa puhuttelussa epäilty tekijä on kertonut, ettei teolla ole rasistista tai terroristista motiivia. Epäilty ei ole tuntenut uhreja ennalta eikä ole valikoinut heitä minkään henkilökohtaisen ominaisuuden perusteella teon kohteeksi. Epäilty on kertonut ”kaikkien ihmisten olevan vihollisia” ja ”saavat mitä tilaavat”, kaikki on samaa pahaa massaa häntä vastaan, ja halusi teollaan lopettaa oman kärsimisensä. Poliisi selvittää motiivia tarkemmin esitutkinnassa tehtävissä epäillyn kuulusteluissa.
Rikosnimikkeet tarkentuneet
Poliisi esittää epäiltyä vangittavaksi Pirkanmaan käräjäoikeudessa maanantaina.
Tutkinnan edetessä epäillyt rikosnimikkeet ovat tarkentuneet. Tekoa tutkitaan neljänä epäiltynä murhan yrityksenä. Muita epäiltyjä rikosnimikkeitä asiassa ei ole tullut ainakaan tässä vaiheessa esille. Esitutkintaa jatketaan kuulusteluilla ja niissä selvitetään lisää teon yksityiskohtia ja motiivia.
Tapahtuneella on ollut runsaasti silminnäkijöitä. Pirkanmaan hyvinvointialue tarjoaa silminnäkijöille ja muille tapauksen järkyttämille henkilöille tukea ja keskusteluapua sosiaali- ja kriisipäivystyksen numerossa 0500 625 990 ympäri vuorokauden.
]]>
Lähde: Poliisi.fi