NordenBladet — Torstaina 3.9. iltapäivällä neljän aikaan poliisipartio ajoi Tampereen suunnasta Hämeenkyröä kohti, kun Hämeenkyrön Kalalahdesta Tampereen suuntaan tulevien ohituskaistojen loppupäässä partiota vastaan ajoi henkilöauto silminnähden muuta liikennettä nopeampaa vauhtia. Autolle mitattiin nopeudeksi 150 km/h. Alueella oli 100 km/h nopeusrajoitus. Muu liikenne oli erittäin vilkasta. Toinen partio pysäytti kuljettajan, ja hänet määrättiin ajokieltoon törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta epäiltynä.
Torstaina 3.9. iltapäiväkolmelta poliisi pysäytti Jyväskylässä Ilmarisenkadulla henkilöauton kuljettajan tarkastaakseen tämän ajokunnon. Kuljettajalla ei ollut ajo-oikeutta, ja lisäksi häntä epäillään rattijuopumuksesta ja huumausainerikoksesta.
Keuruuntiellä tietyömaalla 3.9. puoli viiden aikaan iltapäivällä henkilöauton kuljettaja ei noudattanut liikenteenohjaajan näyttämää ajoneuvolla ajo kielletty -pysäytysmerkkiä ja teko oli omiaan aiheuttamaan vaaraa. Kuljettaja ei pysähtynyt liikenteenohjausmerkkiin, vaan vasta poliisin pysäytysmerkkiin. Kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
3-tiellä Hämeenkyrössä 3.9. iltakahdeksan aikaan poliisipartio pysäytti henkilöauton kuljettajan tämän ajokunnon tarkastamista varten. Kuljettajalla ei ollut ajo-oikeutta ja häntä epäillään rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.
Nokialta Juhansuonkadulta anastettiin 3.9. aamuyön aikana Fiat 615 -traktori ja Hakkipilke 27 -klapikone. Poliisi pyytää havaintoja tähän tekoon liittyen sähköpostiin vihjeet.pirkanmaa@poliisi.fi. Kuvat anastetusta omaisuudesta: TraktoriJPG, 2,1 MB KlapikoneJPG, 2,8 MB
Poliisille tuli eilen 3.9. aamuyöllä kolmen aikaan ilmoituksia Jyväskylän keskustassa tehdyistä useista vahingonteoista. Mm. erään kauppaliikeen ikkuna oli rikottu Vapaudenkadulla, Keskussairaalantiellä useita liikennemerkkejä, aitoja ja liikenteen ohjausmerkkejä oli kaadettu nurin ja Ahdinkadulla roskakatoksessa oli sytytetty jäteastia palamaan. Myös Seminaarinkadulla oli rikottu ikkunoita. Pelastuslaitos sammutti palonalun ja poliisi tavoitti lähialueelta kaksi henkilöä, jotka tuntomerkkien perusteella sopivat epäillyiksi tekijöiksi ja heidät otettiin kiinni useista vahingonteoista epäiltynä.

Lähde: Poliisi.fi