NordenBladet — Oulun poliisi suoritti liikenteen valvontaa Pohjantiellä Oulun kaupungin kohdalla.Poliisipartio havaitsi kovaa ylinopeutta ajavan henkilöauton klo 20 aikaan Pohjantiellä Ouluntullin kohdalla. Autolle mitattiin keskinopeudeksi 1200 metrin matkalla 174km/h rajoituksen ollessa 100km/h. Tapahtumahetkellä tiellä oli vilkas liikenne. Auto pysäytetiin Ritaharjussa. Paikkakuntalaiselle noin 50v. kuljettajalle suoritettu puhalluskoe oli 0 promillea mutta huumepikatesti osoitti hänen käyttäneen huumausaineita. Kuljettajan ajo-oikeus oli rauennut ja hän oli jäänyt kiinni ajo-oikeudetta ajoista 7 kertaa viimeisen vuoden aikana. Kuljettaja otettiin kiinni poliisilaitokselle. Hänen käyttämä auto takavarikoitiin lyhyen ajan sisällä tapahtuneiden lukuisten liikennerikosten vuoksi. Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja huumausaineen käyttörikoksesta.

Oulun poliisi suoritti liikenteen valvontaa Pohjantiellä Oulun kaupungin kohdalla.

Poliisipartio havaitsi kovaa ylinopeutta ajavan henkilöauton klo 20 aikaan Pohjantiellä Ouluntullin kohdalla. Autolle mitattiin keskinopeudeksi 1200 metrin matkalla 174km/h rajoituksen ollessa 100km/h. Tapahtumahetkellä tiellä oli vilkas liikenne. 

Auto pysäytetiin Ritaharjussa. Paikkakuntalaiselle noin 50v. kuljettajalle suoritettu puhalluskoe oli 0 promillea mutta huumepikatesti osoitti hänen käyttäneen huumausaineita. Kuljettajan ajo-oikeus oli rauennut ja hän oli jäänyt kiinni ajo-oikeudetta ajoista 7 kertaa viimeisen vuoden aikana. Kuljettaja otettiin kiinni poliisilaitokselle. Hänen käyttämä auto takavarikoitiin lyhyen ajan sisällä tapahtuneiden lukuisten liikennerikosten vuoksi. 

Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja huumausaineen käyttörikoksesta.

]]>

Lähde: Poliisi.fi