NordenBladet — Poliisi sai ilmoituksen mielenosoituksesta Atriantiellä, Seinäjoella. Mielenosoittajat estivät liikenteen kulun Atrian tehtaalta. Tämä on poliisin päivittyvä tiedote. Uutista päivitetään ja voit seurata päivityksiä osoitteesta poliisi.fi. Kello 14:38: Pohjanmaan poliisi sai ilmoituksen mielenilmauksesta kello 12.25 Atriantiellä, tehtaan edustalla. Noin 50 hengen joukko mielenosoittajia esti liikenteen kulkemisen tehdasalueelta. Mielenosoittajat siirtyivät osin myös tehdasalueen sisäpuolelle ja istuivat kuljetusrekan eteen tielle.Poliisi aloitti neuvottelemalla mielenosoittajien kanssa mielenosoituksen siirtämisestä tien sivuun, jotta mielenosoitus voisi jatkua. Järjestäjä ei suostunut siirtoon, minkä jälkeen poliisi määräsi kokoontumisen päättymään.Poliisi antoi mielenosoittajille poistumiskäskyn. Osa mielenosoittajista ei ole noudattanut poistumiskäskyä, jonka vuoksi poliisi on aloittanut mielenosoittajien siirtämisen pois alueelta.Poliisi suorittaa mielenosoittajien kiinniottoja. Heitä epäillään niskoittelusta poliisia vastaan.Mielenosoituksesta ei oltu tehty ennakkoon ilmoitusta poliisille.  

Poliisi sai ilmoituksen mielenosoituksesta Atriantiellä, Seinäjoella. Mielenosoittajat estivät liikenteen kulun Atrian tehtaalta. 

Tämä on poliisin päivittyvä tiedote. Uutista päivitetään ja voit seurata päivityksiä osoitteesta poliisi.fi. 

Kello 14:38: Pohjanmaan poliisi sai ilmoituksen mielenilmauksesta kello 12.25 Atriantiellä, tehtaan edustalla. 

Noin 50 hengen joukko mielenosoittajia esti liikenteen kulkemisen tehdasalueelta. Mielenosoittajat siirtyivät osin myös tehdasalueen sisäpuolelle ja istuivat kuljetusrekan eteen tielle.

Poliisi aloitti neuvottelemalla mielenosoittajien kanssa mielenosoituksen siirtämisestä tien sivuun, jotta mielenosoitus voisi jatkua. Järjestäjä ei suostunut siirtoon, minkä jälkeen poliisi määräsi kokoontumisen päättymään.

Poliisi antoi mielenosoittajille poistumiskäskyn. Osa mielenosoittajista ei ole noudattanut poistumiskäskyä, jonka vuoksi poliisi on aloittanut mielenosoittajien siirtämisen pois alueelta.

Poliisi suorittaa mielenosoittajien kiinniottoja. Heitä epäillään niskoittelusta poliisia vastaan.

Mielenosoituksesta ei oltu tehty ennakkoon ilmoitusta poliisille. 
 

]]>

Lähde: Poliisi.fi