NordenBladet — Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun Härkämäessä keskiviikkona tapahtunutta epäiltyä ampumistapausta. Poliisi sai tiedon asiasta kello 12.46. Kukaan ei loukkaantunut ampumisessa. 

Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun Härkämäessä keskiviikkona tapahtunutta epäiltyä ampumistapausta. Poliisi sai tiedon asiasta kello 12.46. Kukaan ei loukkaantunut ampumisessa. 

Poliisi oli nopeasti paikalla ja havaitsi avoneuvon, josta mahdollinen laukaus olisi ammuttu. Poliisi otti ajoneuvosta kiinni kolme henkilöä ampuma-aserikoksesta epäiltynä. Henkilöiden kiinniotto sujui rauhallisesti.

Tapahtumien selvittely on aloitettu, eikä poliisilla ole vielä tästä syystä mahdollista arvioida ampumisen syitä ja tapahtuneen taustoja. Poliisilla ei ole tiedossa, että ihmisiä olisi ollut vaarassa.

Poliisi on ottanut haltuun yhden aseen, joka alustavien tietojen perusteella on starttipistooli. 

 

 

]]>

Lähde: Poliisi.fi