NordenBladet – Voi että, minulla on niiiiin paljon kerrottavaa teille… mutta jostain on aloitettava, joten aloitan joulusta. Viimeksi kirjoitin joulusta vuoden 2022 blogissani TÄÄLLÄ. Joten tällä kertaa saatte kahden vuoden päivityksen yhdellä kertaa! 😛 Hahaa.

Joulukuussa 2023 olimme koko perheen kanssa Espanjassa, ja se herätti ajatuksen, että talvet voisi viettää useammin siellä. Mutta miksi juuri Espanja? Miksei Etelä-Ranska, Italia, Kreikka, Kroatia tai jokin kaukaisempi paikka, kuten Yhdysvallat tai Thaimaa? Rehellisesti sanottuna en osaa vastata tähän kovin järkevästi tai perustellusti. Espanjan edut ovat kuitenkin se, että se on suhteellisen edullinen, melko lähellä, ja olen nyt opiskellut espanjaa melkein vuoden ajan.

Check this out, how cool is that? 🤭😜😎:

hispaania keel, duolingo, keeleõpe, õpilane, õppimine hispaania keel, duolingo, keeleõpe, õpilane, õppimine hispaania keel, duolingo, keeleõpe, õpilane, õppimine hispaania keel, duolingo, keeleõpe, õpilane, õppimine

Monet tuttavani ovat sitä mieltä, että Espanjan etelärannikko on talvella silti liian kylmä. Minulle riittää, että ei tarvitse kolata lunta, sulattaa autoa ja pärjää pelkällä villapaidalla tai hupparilla. En välttämättä tarvitse T-paita- ja kesämekkosäätä. Nautin eniten valosta ja siitä, että voin käydä kävelyllä joka päivä. No, toki Suomessa voisi kävellä päivittäin myös, mutta en vain viihdy kylmässä ja lumessa tarpoessa.

Espanjassa vuokrasimme auton 14 päiväksi OK Mobilityltä lentokentältä, jotta pääsimme kiertelemään ympäriinsä. Joulun vietimme seitsemän yötä Málagassa ja vuokrasimme sieltä Booking.comin kautta kolmen makuuhuoneen asunnon.

hispaania malaga jõulud dets 2023
hispaania malaga jõulud dets 2023, toit
detsember malagas
hispaania malaga jõulud dets 2023 hispaania malaga jõulud dets 2023, toit
malaga detsember

Sekä Málagan että lähikaupunkien kadut oli koristeltu upeasti, mutta siitä huolimatta ”jouluista tunnelmaa” palmujen keskellä ei vain tule – eikä sitä kyllä erityisemmin kaivannutkaan, jos totta puhutaan. Kävimme paljon ulkona syömässä, mutta koska asuimme vuokra-asunnoissa, tein myös ruokaa itse. Espanjan joulupöytä vuonna 2023 ei tietenkään kestä vertailua vuoden 2022 joulun tai tänä vuonna Allanin äidin luona järjestetyn juhlapöydän kanssa… hahaa.

hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav, reisiblogi
hispaania malaga jõulud dets 2023,
hispaania malaga jõulud dets 2023, dekoratsioonid
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav
hispaania malaga jõulud dets 2023, toit
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav
hispaania malaga jõulud dets 2023, tänav

Virossa meillä on kotona jokaiselle vuodenajalle omat itse tekemämme astiat – joulukuussa ne ovat sellaisia, joissa on nalleja, joulukuusia ja keinuhevosia. Olen käynyt jo vuosia keramiikkakurssilla nuoremman tyttäreni, Ivanka Shoshanan, kanssa, ja sen ansiosta saamme nauttia kauniista ja ainutlaatuisesta käsintehdystä keramiikasta kotona. Olen sanonut tämän jo miljoona kertaa, mutta omilla käsintehdyillä astioilla ruoka maistuu oikeasti paremmalta! Tunnetteko te myös, että esineillä on sielu ja aura? Minä tunnen sen todella vahvasti.

Joulukuussa tykkään myös katsella kauppojen joulukoristeita – ne ovat aina niin kauniita ja satumaisia. Ja sitten tietysti piparkakut – apua, minä RAKASTAN piparkakkuja! Hankin joulukuussa aina varaston, jotta niitä riittää ainakin maaliskuuhun asti. Yummmm.

keraamika, jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi
jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi
jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi
jõulud, dekoratsioonid
jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi
pipargoogid, detsember, jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi
pipargoogid, jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi
detsember, jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

Nyt sitten tämän vuoden joulukuvia Allanin äiti Sirlillä Kadriorgissa. Oli joulu tai mikä tahansa muu juhla, jossa ovat mukana Allanin veli Ardo ja hänen vaimonsa Tiina, voi olla varma, että ruoka on ERINOMAISTA! Huippukokki ja entinen huippukokki… mitäpä muuta voisi toivoa, eikö?! Sovimme, kuka tekee mitäkin – Allanin äiti valmisti perunat ja hapankaalin, Ardo teki uskomattoman herkullisen ja upeasti lautaselle asetellun liharuokansa vihanneksilla, minä valmistin kylmät alkupalat (falafel, munat, sipuli, mäti, mozzarella-naposteltavat, hummus jne.), ja Tiina teki jälkiruoan (kaksi erilaista Crème brûléetä – yksi klassinen ja yksi lakalla maustettu).

Tässä kaikki tältä erää! Halauksia! ❤️

jõulud 2024 helena-reet
jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

Sirli Aari , jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi jõulud, toit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi

jõulud, toit, magustoit, söök, köök, gurmee, pidulaud, toidublogi