NordenBladet — Jouluaattoa vietettiin Oulun poliisilaitoksen alueella verrattain rauhallisissa merkeissä. Poliisin tavanomaiset hälytystehtävät työllistivät, mutta onneksi isommilta ikävyyksiltä vältyttiin.Illan ja yön aikana poliisi hoiti monenlaisiin rikos- ja virka-apuasioihin liittyviä tehtäviä. Virka-apua annettiin esimerkiksi sosiaali- ja terveydenhuoltoviranomaisille. Kuten niin useasti jouluaattona, myös tänä vuonna kotihälytyksiäkin oli. Positiivisena asiana voidaan pitää kotihälytysten vähäistä määrää.Liikenteestä johtuvia tehtäviäkin oli jonkin verran. Oulussa Tuiran kaupunginosassa jäi kiinni päihtynyt kuljettaja hieman ennen klo 02. Kuljettajan epäillään ajaneen henkilöautoa huumausaineen vaikutuksen alaisena.Noin klo 04 Koskelan kaupunginosassa henkilöauto suistui tieltä törmäten puuhun. Kuljettaja loukkaantui ja ensihoito kuljetti hänet sairaalaan hoitoon. Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena.Poliisin tiloissa vietti yönsä muutama henkilö, mutta kiinniotettujen määrä ei eronnut tavallisesta arkiyöstä.Oulun poliisi toivottaa rauhallista joulun jatkoa.
Jouluaattoa vietettiin Oulun poliisilaitoksen alueella verrattain rauhallisissa merkeissä. Poliisin tavanomaiset hälytystehtävät työllistivät, mutta onneksi isommilta ikävyyksiltä vältyttiin.
Illan ja yön aikana poliisi hoiti monenlaisiin rikos- ja virka-apuasioihin liittyviä tehtäviä. Virka-apua annettiin esimerkiksi sosiaali- ja terveydenhuoltoviranomaisille. Kuten niin useasti jouluaattona, myös tänä vuonna kotihälytyksiäkin oli. Positiivisena asiana voidaan pitää kotihälytysten vähäistä määrää.
Liikenteestä johtuvia tehtäviäkin oli jonkin verran. Oulussa Tuiran kaupunginosassa jäi kiinni päihtynyt kuljettaja hieman ennen klo 02. Kuljettajan epäillään ajaneen henkilöautoa huumausaineen vaikutuksen alaisena.
Noin klo 04 Koskelan kaupunginosassa henkilöauto suistui tieltä törmäten puuhun. Kuljettaja loukkaantui ja ensihoito kuljetti hänet sairaalaan hoitoon. Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
Poliisin tiloissa vietti yönsä muutama henkilö, mutta kiinniotettujen määrä ei eronnut tavallisesta arkiyöstä.
Oulun poliisi toivottaa rauhallista joulun jatkoa.
]]>
Lähde: Poliisi.fi