NordenBladet — Pohjois-Karjalassa sattui keskiviikkoiltana kolme kuorma-auton ja hirven välistä törmäystä.Hirvi juoksi sorakuormassa olleen kuorma-auton eteen Rääkkylässä Oravisalontiellä keskiviikkoiltana kuuden aikaan. Henkilövahinkoja ei tullut. Poliisi hälytti hirven perään suurriistavirka-avun. Toinen hirvi juoksi kuorma-auton eteen Nurmeksen Jokikylässä keskiviikkoiltana puoli seitsemän aikaan. Auton keula sai osuutensa törmäyksestä, mutta henkilövahinkoja ei tullut. Hirvi jatkoi törmäyksen jälkeen kulkuaan metsään. Hirvi löydettiin myöhemmin ja se jouduttiin lopettamaan. Kolmas hirvi kolaroi kuorma-auton kanssa Kiteellä Joensuuntiellä keskiviikkoiltana kymmenen jälkeen. Hirvi oli juossut tielle lähellä Kesälahden rajaa. Auton keula oli osunut hirveen jarrutuksesta huolimatta. Törmäyksen jälkeen hirvi oli jatkanut matkaa. Kuorma-autoon tuli pieniä vaurioita. Henkilövahinkoja ei tullut tässäkään kolarissa. Suurriistavirka-apu lähti hirven perään tarkistamaan sen mahdollisia vammoja.
Pohjois-Karjalassa sattui keskiviikkoiltana kolme kuorma-auton ja hirven välistä törmäystä.
Hirvi juoksi sorakuormassa olleen kuorma-auton eteen Rääkkylässä Oravisalontiellä keskiviikkoiltana kuuden aikaan. Henkilövahinkoja ei tullut. Poliisi hälytti hirven perään suurriistavirka-avun.
Toinen hirvi juoksi kuorma-auton eteen Nurmeksen Jokikylässä keskiviikkoiltana puoli seitsemän aikaan. Auton keula sai osuutensa törmäyksestä, mutta henkilövahinkoja ei tullut. Hirvi jatkoi törmäyksen jälkeen kulkuaan metsään. Hirvi löydettiin myöhemmin ja se jouduttiin lopettamaan.
Kolmas hirvi kolaroi kuorma-auton kanssa Kiteellä Joensuuntiellä keskiviikkoiltana kymmenen jälkeen. Hirvi oli juossut tielle lähellä Kesälahden rajaa. Auton keula oli osunut hirveen jarrutuksesta huolimatta. Törmäyksen jälkeen hirvi oli jatkanut matkaa. Kuorma-autoon tuli pieniä vaurioita. Henkilövahinkoja ei tullut tässäkään kolarissa. Suurriistavirka-apu lähti hirven perään tarkistamaan sen mahdollisia vammoja.
]]>
Lähde: Poliisi.fi