NordenBladet —

17.11.2020 klo 13.34Kaakkois-Suomi
Murtoja pysäköityihin autoihin Kouvolan Kankarossa 15. – 16.11.2020
Sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Kouvolassa tunkeuduttiin ikkuna rikkomalla kolmeen Penttilänkadulla pysäköitynä olleeseen ajoneuvoon.
Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja, tai muuten asiasta tietäviä ilmoittamaan havaintonsa: rikostorjunta.kymenlaakso@poliisi.fi tai p. 0504479574.
Keskeinen tapa estää ajoneuvon varkaus, tai omaisuuden anastaminen ajoneuvosta, on lukita ajoneuvo huolellisesti. Auton vara-avaimia, tai muitakaan avaimia, ei kannata säilyttää autossa. Mahdollisuuksien mukaan ajoneuvoa kannattaa säilyttää lukitussa tilassa tai hyvin valaistulla alueella. Tämä ehkäisee myös ajoneuvoihin kohdistuvaa ilkivaltaa. Jos sinun on välttämätöntä säilyttää autossa omaisuutta esim. työkaluja, älä jätä niitä näkyville.
Viikonlopun liikennerikoksia Pohjois-Kymenlaaksossa
Poliisi tapasi viikonlopun aikana Kouvolassa ja Kuusankoskella neljä henkilöauton kuljettajaa, joiden epäillään syyllistyneen rattijuopumukseen sekä Iitissä henkilöauton kuljettajan, jota epäillään törkeästä rattijuopumuksesta. Edellä mainituista kuljettajista kahden epäillään ajaneen huumausaineen vaikutuksen alaisena ja syyllistyneen rattijuopumuksen lisäksi huumausaineen käyttörikokseen. Yhtä kuljettajista epäillään lisäksi liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kahta kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Viikonlopun aikana Kuusankoskella suistui tieltä kaksi henkilöautoa, joiden kuljettajia epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Lisäksi toisen auton kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja toisen kuljettajaa kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

Lähde: Poliisi.fi