Koulujen pihoille kokoontuneet nuoret aiheuttivat keikkaa Oulun laitoksen alueella

NordenBladet — Koulujen ja päiväkotien pihoilla rällätään kieltomerkeistä huolimatta mönkijöillä, mopoilla, mopoautoilla ja autoilla. Lisäksi musiikkia huudatetaan, katolla juostaan ja paikkoja sotketaan tai rikotaan. Tiistai-illan ja keskiviikon vastaisen yön aikana Oulun poliisilaitoksen partiot saivat hätäkeskuksesta useita tehtäviä muun muassa koulujen ja päiväkotien pihoihin kokoontuneiden nuorten häiritsevästä käytöksestä. Ilmoitusten mukaan koulujen pihoilla rällätään kieltomerkeistä huolimatta mönkijöillä, mopoilla, skoottereilla, mopoautoilla ja autoilla. Lisäksi musiikkia huudatetaan, koulujen katolla juostaan ja paikkoja sotketaan tai rikotaan. Hätäkeskukseen tuli useampi soitto esimerkiksi Oulunsalon Pitkäkankaan koulun pihalla tapahtuvasta häiriköinnistä, koulun urheilukentällä driftailevista autoista sekä ilotulitusrakettien paukuttelusta. Ilmoittajien mukaan häiriö Pitkäkankaalla on toistuvaa ja siitä ilmoitellaankin usein hätäkeskukseen. Ympäri poliisilaitoksen alueen tehtäviä tuli myös viritetyistä mopoista, kilvettömistä mopoista, kovaäänisistä mopoista, keulivista mopoista, kilpaa ajavista mopoista ja edestakaisin ajelevista mopoista.Hätäkeskus sai tiistai-iltana noin kello 20 puheluita Oulun keskustasta Uudeltakadulta. Soittajien mukaan useita noin 10-12-vuotiaita lapsia juoksee kuusikerroksisen talon katolla. Sanomattakin lienee selvää, että kyseinen harrastus on äärimmäisen vaarallinen tapa viettää aikaa.  

Koulujen ja päiväkotien pihoilla rällätään kieltomerkeistä huolimatta mönkijöillä, mopoilla, mopoautoilla ja autoilla. Lisäksi musiikkia huudatetaan, katolla juostaan ja paikkoja sotketaan tai rikotaan. 

Tiistai-illan ja keskiviikon vastaisen yön aikana Oulun poliisilaitoksen partiot saivat hätäkeskuksesta useita tehtäviä muun muassa koulujen ja päiväkotien pihoihin kokoontuneiden nuorten häiritsevästä käytöksestä. Ilmoitusten mukaan koulujen pihoilla rällätään kieltomerkeistä huolimatta mönkijöillä, mopoilla, skoottereilla, mopoautoilla ja autoilla. Lisäksi musiikkia huudatetaan, koulujen katolla juostaan ja paikkoja sotketaan tai rikotaan. 

Hätäkeskukseen tuli useampi soitto esimerkiksi Oulunsalon Pitkäkankaan koulun pihalla tapahtuvasta häiriköinnistä, koulun urheilukentällä driftailevista autoista sekä ilotulitusrakettien paukuttelusta. Ilmoittajien mukaan häiriö Pitkäkankaalla on toistuvaa ja siitä ilmoitellaankin usein hätäkeskukseen. 

Ympäri poliisilaitoksen alueen tehtäviä tuli myös viritetyistä mopoista, kilvettömistä mopoista, kovaäänisistä mopoista, keulivista mopoista, kilpaa ajavista mopoista ja edestakaisin ajelevista mopoista.

Hätäkeskus sai tiistai-iltana noin kello 20 puheluita Oulun keskustasta Uudeltakadulta. Soittajien mukaan useita noin 10-12-vuotiaita lapsia juoksee kuusikerroksisen talon katolla. Sanomattakin lienee selvää, että kyseinen harrastus on äärimmäisen vaarallinen tapa viettää aikaa. 
 

]]>

Lähde: Poliisi.fi

Exit mobile version