NordenBladet — Onnettomuudessa menehtyi henkilöautoa kuljettanut miesPerjantaina 2.9.2022 klo 21.26 tapahtuneessa h-auton ja kuorma-auton yhteentörmäyksessä sai surmansa h-autoa kuljettanut v.- 88 syntynyt ulkomaalainen mies. Tapahtumapaikka oli Alavieska, Taluskyläntie. H-auton kuljettaja oli ajanut Taluskyläntietä Alavieskan keskustan suuntaan ja oli ohjautunut loivasti kaartuvalla tieosuudella tuntemattomasta syystä vastakkaisesta suunnasta tulleen kuorma-auton keulaan. Paikalle tullut ensihoidon yksikkö totesi kuljettajan menehtyneen onnettomuuspaikalla saamiinsa vammoihin.Tieosuudella nopeusrajoitus on 80 km/h. Tapahtumahetkellä oli vesisade. Asiasta on kirjattu rikosilmoitus törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Asiassa suoritetaan lisäksi kuolemansyyn tutkinta, jossa saadaan selvyys välittömästä kuolinsyystä ja myötävaikuttaneista seikoista. Poliisi ei tiedota asiasta enempää
Onnettomuudessa menehtyi henkilöautoa kuljettanut mies
Perjantaina 2.9.2022 klo 21.26 tapahtuneessa h-auton ja kuorma-auton yhteentörmäyksessä sai surmansa h-autoa kuljettanut v.- 88 syntynyt ulkomaalainen mies.
Tapahtumapaikka oli Alavieska, Taluskyläntie. H-auton kuljettaja oli ajanut Taluskyläntietä Alavieskan keskustan suuntaan ja oli ohjautunut loivasti kaartuvalla tieosuudella tuntemattomasta syystä vastakkaisesta suunnasta tulleen kuorma-auton keulaan.
Paikalle tullut ensihoidon yksikkö totesi kuljettajan menehtyneen onnettomuuspaikalla saamiinsa vammoihin.
Tieosuudella nopeusrajoitus on 80 km/h. Tapahtumahetkellä oli vesisade. Asiasta on kirjattu rikosilmoitus törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Asiassa suoritetaan lisäksi kuolemansyyn tutkinta, jossa saadaan selvyys välittömästä kuolinsyystä ja myötävaikuttaneista seikoista.
Poliisi ei tiedota asiasta enempää
]]>
Lähde: Poliisi.fi